  • Ultrasonic Thickness Gauge SAUTER TB 200-0.1US / TB 200-0.1US-RED Main picture
Ultrasonic Thickness Gauge external
TB 200-0.1US-RED
Product family: TB-US
Reliable material thickness gauge for daily use
Technical Data
Material thickness pulse-echo [Max] (mm) 200 mm
Material thickness pulse-echo [Min] (mm) 1,5 mm
Measuring range pulse-echo 1,5 mm – 200 mm
Readability material thickness [d] (mm) 0,1 mm
Tolerance (% of [Max]) 0,5%
Units mm, inch
Speed of sound [Max] (m/s) 9999 m/s
Speed of sound [Min] (m/s) 500 m/s
Speed of sound 500 m/s – 9999 m/s
more data
Your price
*plus shipping costs (not applicable for downloads), plus VAT
Available on stock
Compare Technical data sheet Product brochure Download centre
Do you have questions?
We will be happy to consult you on our SAUTER measuring devices
Tel.: +49 7433 9933-562
info.sauter@kern-sohn.com
Standard
Calibration block: standard for adjusting the measuring  device
ZERO: Reset the display to 0
Battery operation: Ready for battery operation
Package shipment by courier service: The duration of internal product provision is one day
Option
Factory calibration (ISO): Factory calibration takes 4 working days
Description
  • External measuring head for difficult-to-access measuring points
  • Base plate for adjustment included
  • Auto-Power-Off
  • Selectable measuring units: mm inch
  • Scope of delivery: Operating instructions, batteries, external measuring head (∅ 8 mm) and ultrasound contact gel
  • Delivered in a robust carrying case
Applications
Main fields of application / Primary application areas
  • Metal processing and mechanical engineering
  • Oil and gas industry
  • Aerospace engineering
  • Plastics technology
  • Shipping industry
Technical Data
Tolerance (% of [Max]) 0,5%
Units mm, inch
Measuring head measuring frequency 5 MHz
Battery 4×1.5 V AA
Material housing plastic
Dimensions completely mounted (W×D×H) 161×68×32 mm