  • Motorised Vertical Test Stand SAUTER TVS 10KN100 / TVS 5000N240 Main picture
Motorised test stand - electronic, two columns
TVS 5000N240
Product family: TVS
Premium test stand with step motor for precise testing up to 5 kN
Technical Data
Generated force [Max] 5 kN
Traverse distance [Max] 210 mm
Type of drive Stepper motor
Length measuring device Length measuring device with display
Input voltage power supply / power [Max] 230 V AC, 50 Hz
Repeat function
Speed display
Material housing metal, lacquered
Dimensions completely mounted (W×D×H) 400×250×1550 mm
more data
Your price
*plus shipping costs (not applicable for downloads), plus VAT
Available on stock
Compare Technical data sheet Product brochure Download centre
Do you have questions?
We will be happy to consult you on our SAUTER measuring devices
Tel.: +49 7433 9933-562
info.sauter@kern-sohn.com
Standard
Motorised drive:  The mechanical movement is carried out by an engine
Pallet shipment: The duration of internal product provision are two days
Option
PC Software: to transfer the measurements from the device to a PC
Description
  • Motorised test stand for tension/compression force measurements
  • Stepper motor for greatest ease of use
    - for constant speed from the smallest to the maximum load
    - allows testing at minimum speed and full load
    - precise adjustment of the displacement speed using the information shown on the display
  • Maximum displacement protected by electronic end switches
  • SAUTER LA length measuring device as standard, to read the travel distance with a readability of 0,01 mm
    - Direct mounting of measuring devices with internal load cell up to a measuring range of 500 N
Applications
Main fields of application / Primary application areas
  • Industry (plastic, automotive, medical, metal)
  • Laboratory applications
  • Quality control in series
  • Teaching and training
  • Packaging industry
Technical Data
Generated force [Max] 5 kN
Traverse distance [Max] 210 mm
Type of drive Stepper motor
Repeat function
Speed display
Transversal movement speed [Min] 1 mm/min
Transversal movement speed [Max] 240 mm/min