  • Motorised Vertical Test Stand SAUTER TVM / TVS Application picture
Motorised test stand - electronic, two columns
TVM 5000N230NL-LB
Product family: TVM-LB
Practical set for force-displacement-measurements in laboratory and industry
Technical Data
Generated force [Max] 5 kN
Traverse distance [Max] 210 mm
Type of drive Electric motor
Length measuring device Length measuring device with display and data interface
Input voltage power supply / power [Max] 220 V AC, 50 Hz
Limit switch
Repeat function
Speed display
Material housing metal, lacquered
more data
Your price
*plus shipping costs (not applicable for downloads), plus VAT
Available on stock
Compare Technical data sheet Product brochure Download centre
Do you have questions?
We will be happy to consult you on our SAUTER measuring devices
Tel.: +49 7433 9933-562
info.sauter@kern-sohn.com
Standard
PC Software: to transfer the measurements from the device to a PC
Motorised drive:  The mechanical movement is carried out by an engine
Pallet shipment: The duration of internal product provision are two days
Description
  • With digital length measuring device LB for creating force-displacement diagrams on the PC, maximum measuring range 300 mm, readability 0,01 mm
  • Maximum displacement protected by electronic end switches
Applications
Main fields of application / Primary application areas
  • Industry (plastic, automotive, medical, metal)
  • Laboratory applications
  • Quality control in series
  • Teaching and training
  • Packaging industry
Technical Data
Generated force [Max] 5 kN
Traverse distance [Max] 210 mm
Type of drive Electric motor
Limit switch
Repeat function
Speed display
Dimensions completely mounted (W×D×H) 400×256×1535 mm
Transversal movement speed [Min] 10 mm/min
Transversal movement speed [Max] 230 mm/min