  • Ultrasonic Thickness Gauge SAUTER TO 100-0.01EE Main picture
  • Youtube-Video - Ultrasonic Thickness Gauge external TO 100-0.01EE
  • Ultrasonic Thickness Gauge SAUTER TO 100-0.01EE Detail picture Front view
  • Ultrasonic Thickness Gauge SAUTER TO 100-0.01EE Detail picture Side view
  • Ultrasonic Thickness Gauge SAUTER TO 100-0.01EE Detail picture Scope of delivery
Ultrasonic Thickness Gauge external
TO 100-0.01EE
Product family: TO-EE
Material thickness gauge for ultrasonic material thickness testing in Echo-Echo principle
Technical Data
Measuring range pulse-echo 0,7 mm – 600 mm
Measuring range echo-echo 3 mm – 100 mm
Readability material thickness [d] (mm) 0,01 mm
Tolerance (% of [Max]) 0,4%
Units mm, inch
Speed of sound 200 m/s – 19999 m/s
Measuring head measuring frequency 5 MHz
Battery 2×1.5 V AA
Memory function
more data
Your price
*plus shipping costs (not applicable for downloads), plus VAT
Available on stock
Compare Technical data sheet Product brochure Download centre
Do you have questions?
We will be happy to consult you on our SAUTER measuring devices
Tel.: +49 7433 9933-562
info.sauter@kern-sohn.com
Standard
Calibration block: standard for adjusting the measuring  device
Scan mode: continuous capture and display  of measurements
Data Interface USB: For connection to printers, PCs or other peripheral devices
ZERO: Reset the display to 0
Battery operation: Ready for battery operation
Package shipment by courier service: The duration of internal product provision is one day
Option
PC Software: to transfer the measurements from the device to a PC
Factory calibration (ISO): Factory calibration takes 4 working days
Description
  • Dual measuring modes to determine material thickness:
    - Pulse-Echo mode (up to 600 mm)
    - Echo-Echo mode (up to 100 mm)
  • High-precision mode: Readout accuracy can be switched from 0.1 mm to 0.01 mm
  • Premium display with colour TFT display (320×240 mm) with adjustable brightness so that it can be read easily in any environmental conditions
  • Large internal data memory for up to 100 data sets each with 100 individual values
  • USB data output for easy data download from the device memory to the PC, as standard
  • Menu languages: DE, EN, FR, ES, IT
  • Date and time can be adjusted. It is possible to store the measurement values with a time stamp
  • Standard measuring probe SAUTER ATU-US12 included with delivery
  • Scope of delivery: Operating instructions, batteries, external measuring head (∅ 10 mm) and ultrasound contact gel
  • Delivered in a robust carrying case
Applications
Main fields of application / Primary application areas
  • Metal processing and mechanical engineering
  • Oil and gas industry
  • Aerospace engineering
  • Plastics technology
  • Shipping industry
Technical Data
Tolerance (% of [Max]) 0,4%
Units mm, inch
Battery 2×1.5 V AA
Memory function
Statistic function
Limit-setting function
Continuous capture possible
Material housing plastic
Dimensions completely mounted (W×D×H) 31×69×130 mm