  • Motorised Vertical Test Stand SAUTER TVO 500N500S Main picture
  • Motorised Vertical Test Stand SAUTER TVO 500N500S Application picture
Motorised test stand - electronic, one column
TVO 500N500S
Product family: TVO-S
Premium test stand in table-top version – with precise step motor
Technical Data
Generated force [Max] 500 N
Traverse distance [Max] 270 mm
Type of drive Stepper motor
Input voltage power supply / power [Max] 230 V AC, 50 Hz
Limit switch
Repeat function
Speed display
Material housing metal, lacquered
Dimensions completely mounted (W×D×H) 570×428×236 mm
more data
Your price
*plus shipping costs (not applicable for downloads), plus VAT
Available on stock
Compare Technical data sheet Product brochure Download centre
Do you have questions?
We will be happy to consult you on our SAUTER measuring devices
Tel.: +49 7433 9933-562
info.sauter@kern-sohn.com
Standard
Motorised drive:  The mechanical movement is carried out by an engine
Pallet shipment: The duration of internal product provision are two days
Option
PC Software: to transfer the measurements from the device to a PC
Description
  • Motorised test stand for tension/compression force measurements
  • Stepper motor for greatest ease of use
    - for constant speed from the smallest to the maximum load
    - allows testing at minimum speed and full load
    - precise adjustment of the displacement speed using the information shown on the display
  • Automatic or manual operation mode
  • Premium operating panel:
    - Digital speed display
    - Digital repeat function display
    - Control of the test stand using PC software SAUTER AFH
  • Table-top design for comfortable operation
  • Robust construction
  • Fixation of SAUTER force measuring devices up to 500 N possible
Applications
Main fields of application / Primary application areas
  • Industry (plastic, automotive, medical, metal)
  • Laboratory applications
  • Quality control in series
  • Teaching and training
  • Packaging industry
Technical Data
Generated force [Max] 500 N
Traverse distance [Max] 270 mm
Type of drive Stepper motor
Limit switch
Repeat function
Speed display
Transversal movement speed [Min] 1 mm/min
Transversal movement speed [Max] 500 mm/min