  • Youtube-Video - Ultrasonic Thickness Gauge external TN 300-0.01US
  • Gold Tester SAUTER TN GOLD 80 Detail picture Scope of delivery
Ultrasonic Thickness Gauge external
TN 300-0.01US
Product family: TN-US
Portable measuring device for ultrasonic material thickness testing
Technical Data
Material thickness pulse-echo [Max] (mm) 300 mm
Material thickness pulse-echo [Min] (mm) 3 mm
Measuring range pulse-echo 3 mm – 300 mm
Readability material thickness [d] (mm) 0,01 mm
Tolerance (% of [Max]) 0,5%
Units mm, inch
Speed of sound [Max] (m/s) 9999 m/s
Speed of sound [Min] (m/s) 1000 m/s
Speed of sound 1000 m/s – 9999 m/s
more data
Your price
*plus shipping costs (not applicable for downloads), plus VAT
Available on stock
Compare Technical data sheet Product brochure Download centre
Do you have questions?
We will be happy to consult you on our SAUTER measuring devices
Tel.: +49 7433 9933-562
info.sauter@kern-sohn.com
Standard
Calibration block: standard for adjusting the measuring  device
Data Interface USB: For connection to printers, PCs or other peripheral devices
ZERO: Reset the display to 0
Battery operation: Ready for battery operation
Package shipment by courier service: The duration of internal product provision is one day
Option
PC Software: to transfer the measurements from the device to a PC
Factory calibration (ISO): Factory calibration takes 4 working days
Description
  • External measuring head
  • Data interface USB standard
  • Scan mode (10 measurements per sec.) or single point measuring mode possible
  • Internal memory for up to 20 files (with up to 100} values per file)
  • Selectable measuring units: mm inch
  • Scope of delivery: Operating instructions, batteries, external measuring head (∅ 14 mm) and ultrasound contact gel
  • Delivered in a robust carrying case
Applications
Main fields of application / Primary application areas
  • Metal processing and mechanical engineering
  • Oil and gas industry
  • Aerospace engineering
  • Plastics technology
  • Shipping industry
Technical Data
Tolerance (% of [Max]) 0,5%
Units mm, inch
Measuring head measuring frequency 2,5 MHz
Battery 2×1.5 V AA
Material housing plastic
Dimensions completely mounted (W×D×H) 150×74×32 mm